top of page
Ara

2022'de Sosyal Medya PazarlamacılığıGünümüzde dünyada 3,7 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Yalnızca ABD'de, insanların %79'unun bir sosyal medya hesabı var. Bu nedenle sosyal medya pazarlaması, hemen hemen her işletmenin daha büyük pazarlama stratejisinin bir parçası haline gelen popüler bir kanaldır. Sosyal medya pazarlaması, markanızı insanlaştırarak hedef kitlenizle kişisel düzeyde doğal bir şekilde bağlantı kurmanıza olanak tanır. Geçtiğimiz dönemde yükselen ve 2021’de pazarlamacılığın şeklini belirleyen trendler, 2022’de sosyal medya pazarlamacılığını şekillendirmeye devam edecek gibi duruyor.


Canlı içerik, öncelikli sosyal medya formatı olacak


Günümüzde tüketiciler, özellikle markalardan giderek daha fazla ilişkilendirilebilir ve özgün içerik arıyor. Canlı video akışları ve sesli sohbet odaları, markaların bu kitlelerle markalarını, ürünlerini, uzmanlıklarını veya misyonlarını tartışırken daha da fazla bağ kurmasını sağlıyor. Uzmanları daha sansürsüz ve otantik bir ortamda görebilmenin yanı sıra, canlı ses veya video akışları, izleyicilerin doğrudan akışa ev sahipliği yapanlarla etkileşime girmesine olanak tanıyan yorumlar, katılımlar gibi etkileşimli özelliklere de sahiptir.


Pazarlamacıların %9'u canlı video içeriğinin kullandıkları tüm sosyal medya içerik türleri arasında en büyük yatırım getirisini sağladığını söylüyor. Canlı ses içeriğine yatırım yapanların %96'sı ise 2022 boyunca aynı miktarı veya daha fazlasını harcamayı planlıyor.


Video, pazarlamada en iyi içerik formatı olmaya devam edecek


En etkili içerik stratejilerine bakıldığında, video pazarlama, en üstlerde görünüyor. Video, potansiyel müşteri tabanınızla daha derin bir bağlantı oluşturur ve markaların video içeriğini podcast'lere ve metin tabanlı içeriğe dönüştürmesi kolaydır. Ancak diğer taraftan, önce metin veya ses içeriği oluşturursanız, onu videoya dönüştürmek daha zordur.


Geçmişte, maliyetli kaynaklar ve üretim nedeniyle video oluşturma ve pazarlama stratejileri sınırlıydı. Bugün, çok daha erişilebilir. Daha düşük maliyetli altyapılarla video, pazarlama için daha az göz korkutucu hale geldi. Bir prodüksiyon ekibi veya pazarlama ajansı kiralamanız gerekmez; tek ihtiyacınız olan bir akıllı telefon ve uygun fiyatlı kurgu yazılımı.


TikTok marka ilgisini kazanmaya devam edecek


Markalar hâlen TikTok'un gerçek gücünden yararlanmaya çalışıyor. Şimdi 1 milyardan fazla küresel kullanıcısıyla TikTok, kendisini çok çeşitli izleyiciler ve pazarlamacılar için bir uygulama olarak konumlandırdı. Ayrıca, farklı büyüklükteki işletmeler için bir dizi yeni reklam ve pazarlama özelliği sunmaya başladı.


Bu nedenle, pazarlamacıların %67'sinin 2022'de TikTok'a yatırımlarını artırmayı planlaması şaşırtıcı değil. Bu arada, sosyal medyayı kullanan pazarlamacıların %10'u, TikTok'un gelecek yıl boyunca en çok yatırım yapacakları platform olacağını söylüyor.


Çoğu pazarlamacı sadece üç ila beş sosyal medya platformuna odaklanacak


Kullanmaları gereken sosyal medya platformlarının sayısı söz konusu olduğunda, her işletmenin kendine özgü bir ideal sayısı vardır. Sosyal medya pazarlamacılarının büyük çoğunluğu şu anda içeriklerini paylaşmak ve kitlelerle iletişimde olmak için üç ile beş arasında sosyal medya platformu kullanıyor.


Sosyal medyada üç ile beş arasında platformunu kullanmak gerçekçi bir planlamadır. Bu yelpaze, her büyüklükteki markanın erişimlerini farklı kitlelere genişletmesine olanak tanırken, aynı zamanda sosyal medya pazarlamacılarına çalışma haftası boyunca ustalaşabilecekleri gerçekçi bir platform listesi sunar.


Hangi sosyal medya platformlarının hedeflerinizle en uyumlu kitleye sahip olduğunu sorarak, sosyal ekibinizin ve markanızın her platformda etkili ve ilgi çekici bir strateji oluşturmak için ne kadar zamana ihtiyacı olacağını belirleyebilirsiniz. Ve ekibinizin büyüklüğüne göre, hangi platformlara odaklanmanız gerektiğini de önceliklendirmelisiniz.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Logo-saola-8.png
35d9ec_093b7c9e38bd4977a017d9491ba321f3_mv2.webp

Ofis

Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Ertuğrul Gazi Sokak Metropol İstanbul A Blok No: 2E Kat: L1 F: 9 Ataşehir / İstanbul

İletişim

info@saolamarketing.com
 

+90 216 999 35 86

Takipte Kalın

instagram_edited.png
linkedin (1)_edited.png

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Saola Marketing Bir Sigma Group Markasıdır.

bottom of page