top of page
Ara

360 Derece Pazarlama Nedir?

Güncelleme tarihi: 10 Kas 2021360 derece pazarlama kavramı, müşterilere olası tüm temas noktalarında ulaşan bir pazarlama kampanyasını ifade eder. Hem çevrimiçi hem çevrimdışı birden fazla kanalda güçlü bir şekilde var olmak ve potansiyel müşterilerle bulundukları her yerde bağlantı kurmak anlamına gelir. Bu da potansiyel müşterilere ulaşmak, etkileşimde bulunmak ve sonunda hedef kitlenizi müşterilere dönüştürmek için daha fazla fırsat anlamına gelir.

360 derece pazarlama kampanyası:

  1. Mesajda ve tasarımda tutarlılık sağlayarak marka bilinirliğini artırır.

  2. Potansiyel müşterilerin istedikleri yerde ve şekilde etkileşim kurmasını sağlar, bu da olası satış yaratmanın önünü açar.

  3. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gösteren daha kapsamlı veriler sağlar.

  4. Yüksek oranda görünürlük sağlayarak şirketlere rekabette üstünlük kazandırır.

  5. Mevcut müşterilerin ilgisini canlı tutarak elde tutmaya ve marka sadakatini artırmaya yardımcı olur.

360 Derece Pazarlama Kampanyasının Temel Bileşenleri

360 derece pazarlama, müşteri yolculuğunun başlangıcından satın alma aşamasına ve ötesine kadar eksiksiz bir görünüm sağlayan ve müşterilerin bu süreçte sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olan kullanıcı merkezli bir konsepttir. Gerçekten başarılı bir 360 derecelik pazarlama stratejisinin işareti, müşterilerin düşebileceği hiçbir boşluk olmamasıdır. Pazarlamayla ilgili her şey 360 derecelik bir pazarlama kampanyasına sığabilir. Ancak, gözden kaçırılmaması gereken bazı önemli bileşenler vardır. İşte kampanyanızın başarısı için dikkat etmeniz gerekenler:

Etkili Bir Web Sitesi ve SEO Stratejisi:

Web siteniz hedef kitlenize ilk izlenimi oluşturur ve bu nedenle kullanım kolaylığı sağlamalı, profesyonelce tasarlanmış olmalı ve bir otorite ve güven imajı taşımalıdır. Web sitenizin yükleme süreleri hızlı olmalı ve mobil cihazlarda kullanımı kolay olmalıdır. Ayrıca hedef kitleyi tam olarak sizi buldukları kampanya için belirli bir sayfaya yönlendirmek, kampanyanın tutarlılığına katkıda bulunacaktır. Web sitenizde SEO (arama motoru optimizasyonu) da arama sonuçlarında görünmenizi sağlamak için oldukça önemlidir. SEO ile web sitenize ücretsiz ve organik trafik oluşturabilirsiniz ancak tabii ki sayfadaki anahtar kelime stratejilerine öncelik vermeniz ve her içerik için uygun anahtar kelimeyi bulmanız şart.

PPC Reklamcılığı:

PPC (tıklama başına ödeme) reklamcılığı, size anında trafik sağlar ancak tek seferlik bir satın almadır. PPC, uygun müşteri amacını saptayan, çok rekabetçi olmayan, aylık iyi bir arama hacmi sağlar. Aynı zamanda sonuçları en üst düzeye çıkarmak için sürekli olarak izleyip yeniden değerlendiren hedefleme parametrelerini bulmak için anahtar kelime araştırması gerektirir. Ek olarak, sağlam, alakalı açılış sayfaları ve ilgi çekici reklam metni oluşturulmasını gerektirir. PPC, trafiği, satışları ve olası satışları artırmada uzun bir yol kat edebilir. Bu nedenle, 360 derecelik etkili bir pazarlama kampanyasının önemli bir parçasıdır.

E-posta Pazarlamacılığı:

Doğru bir e-posta pazarlaması ile 360 derecelik pazarlama kampanyalarınızın ileriye doğru daha da etkili olabilmesi için kitleniz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Örneğin, belirli bir bağlantıya tıklayan veya belirli bir satın alma yapan kişileri listelerine sokan bir otomasyon kurarak onlara ayrı ayrı pazarlama yapabilirsiniz. Kitlenizin radarında kalmak için yararlı bilgiler sağlayabilir, sürekli iletişim halinde olan otomatik yanıtlayıcılar oluşturabilir ve önemli haberler ile fırsatları e-posta yoluyla yayabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması:

Sosyal medya, müşteriler ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmanın en iyi yollarından biridir. Sosyal medyadaki aktivitelerinizin, tasvir etmeye çalıştığınız görüntü ve pazarlama kampanyalarınızla iletmek istediğiniz mesajla uyumlu olduğundan emin olun. Gönderilerinize değer katın, yorumlara ve mesajlara her zaman yanıt verin ve olumsuz yorumlara incelikle geri dönüş sağlayın.

İçerik Pazarlaması:

İçerik pazarlaması, takipçilerinize büyük miktarda değer sağladığı ve aynı zamanda Google’ı mutlu ettiği için günümüzün pazarlamasıdır. Kaliteli içerik sayesinde marka bilinirliğini artırabilir, şirketinizi bir endüstri otoritesi haline getirebilir, yeni müşteriler edinebilir ve organik trafik çekebilirsiniz. İçerikleriniz infografikler, videolar, e-kitaplar, sosyal medya ve daha fazlasını içerebilir. Ayrıca, çabalarınızı organize etmek ve 360 ​​derecelik pazarlama başarısı olasılığını artırmak için bir içerik pazarlama takvimi geliştirmenizde fayda var. 

Mağazada / Yüz yüze:

Mağaza içi ve yüz yüze pazarlama, çoğu şirket için hâlâ 360 derecelik bir pazarlama kampanyasının önemli bir parçasıdır. Yüz yüze söyledikleriniz ve mağazanızda veya ofisinizde sergiledikleriniz, dijital pazarlamanızda söylediklerinizle tutarlı olmalıdır. Yüz yüze pazarlama, ticaret fuarlarına gitmeyi, yerel etkinliklere katılmayı, topluluğunuza katılmayı, satış görüşmeleri yapmayı ve ağ oluşturma etkinliklerine gitmeyi içerebilir. 

Halkla İlişkiler:

Halkla ilişkiler, 360 derecelik başarılı bir pazarlama kampanyasının önemli bir parçasıdır. İş yaptığınız topluluklara söyledikleriniz, 360 derece pazarlama stratejinizin geri kalanıyla uyumlu olmalıdır. Bu, her yerde kullandığınız mesajlaşma ile sektörünüzdeki medyaya ve etkileyicilere ulaşmak anlamına gelir. 

Geleneksel Reklamcılık:

Son olarak geniş kitlelere ulaşmanın ve ikna edici bir izlenim yaratmanın en etkili yolu olan geleneksel mecralardan söz etmemiz gerekiyor. Bu reklamlar hem aynı anda büyük kitlelere ulaşması hem de pahalı olması nedeniyle her marka için doğru mecra olmayabilir. Ancak büyük ölçekli bir 360 derece pazarlamada geleneksel reklamlar da son derece etkili bir rol oynar. 

Dış mekan (outdoor) reklamları, billboardlar ile hedef kitlenizin günlük hayatın her anında gözünü çevirdiği her yerde markanızı görmesini sağlayabilirsiniz. Bu da markanızın bilinirliğini artırdığı gibi aynı zamanda insanlarda daha ciddi ve güven verici izlenim yaratır.

Basında ise gazetelere verilen reklamlar, gazeteciliğin günümüzde dijitalleşmesi nedeniyle artık dijital reklamlara kaymış olsa da radyo ve televizyon reklamları geleneksel yerini koruyor. Bu reklam araçları diğerlerine göre daha az rekabetçi olduğu için hedef pazarınıza ulaşmanın oldukça etkili bir yolu olabilir. Özellikle televizyon, hem pahalı bir mecra olması hem de çok büyük kitlelere ulaşabilen kanalların yarattığı otorite hissi nedeniyle insanlara güven verir. Bu da hem marka bilinirliğini hem de ikna ediciliği artırır. Bazen de sosyal medyanın tüm gürültüsünün önüne geçmenin tek yoludur. Ancak geleneksel reklamlar her reklam kampanyası için de doğru adres değildir. Bir reklam kampanyasını başarılı yapan, hedef kitleye doğru mesaj ile doğru mecrada ulaşmaktır.

61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


Logo-saola-8.png
35d9ec_093b7c9e38bd4977a017d9491ba321f3_mv2.webp

Ofis

Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Ertuğrul Gazi Sokak Metropol İstanbul A Blok No: 2E Kat: L1 F: 9 Ataşehir / İstanbul

İletişim

info@saolamarketing.com
 

+90 850 8990011

Takipte Kalın

instagram_edited.png
linkedin (1)_edited.png

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Saola Marketing Bir Sigma Group Markasıdır.

bottom of page