top of page
Ara

Dijital Dönüşüm ile Pazarlama ve Satış UyumuDeğişim yaratmaya çalıştığımız her an, engeller ve büyüyen sancılar olacaktır. Ancak, pazarlama ve satışta, ve de müşteri hizmetlerinde, dahili organizasyonlarda uyum sağlanması söz konusu olduğunda, mücadele büyük ölçüde sonuç verebilir. Ancak hiçbir kuruluş ve hiçbir liderlik, en etkili ve verimli şekilde nasıl yapılabileceğine bakmadan bu değişiklikleri yapmaya ve iç süreçleri değiştirmeye çalışmamalıdır. Bu nedenle dijital dönüşüm ile pazarlama ve satış uyumu yalnızca başarı için kritik metotlardan birisi olarak görülmemeli; aynı zamanda birincil odak noktası olmalıdır. O zaman uyum daha kolay gelecektir.

Daha İyi Müşteri İçgörüleri

Dijital dönüşümde belirli müşterileri ve kitle segmentlerini belirleyebilir, davranışları anlayabilir ve eylemleri öngörebiliriz. Böylece müşteri hakkında daha derin bir anlayışa sahip olabiliriz. Bu da, verileri eyleme dönüştürülebilir içgörüler oluşturmak ve müşteri sonuçlarını iyileştirmek için kullanmamıza olanak tanır. Başlangıç ​​olarak, (MQL'lerden) SQL'lere ve SAL'lere kadar müşteri yolculuklarını daha iyi takip edebiliyoruz. Bu, kalıpları görmemizi ve ardından web sitesi/dijital satış hunilerini ve e-posta pazarlama kampanyalarını nasıl oluşturduğumuzdan tüm aşamalarda dönüşümlere yol açan etkinlikleri nasıl daha doğru bir şekilde belirleyebileceğimize kadar daha uyumlu etkinlikler yapmamıza yardımcı olabilecek tahminler yapmamızı sağlar.

Dijital dönüşüm ile pazarlama ve satış uyumunu artırabilir potansiyel müşteri transferini sorunsuz hale getirebiliriz. Beklentilerimizin ve müşterilerimizin ne yaptığını, neye ihtiyaç duyabileceğini ve niyetlerinin ne olduğunu ölçecek araçlara sahip olduğumuzda, onlara daha doğru bir şekilde hizmet verebilir ve ekiplerimizi rekabete sokmayacak şekilde uygun departmandan kaynak ve zaman ayırabiliriz. Gerçek zamanlı dijital temas noktaları ve müşteri içgörüleri, dönüşümlerde ortak hedefler doğrultusunda birlikte çalışırken daha sağlam bir ortaklık geliştirmemize yardımcı olabilir.

Doğru İçerik Teslimi

Artık içerik, müşterilere ve potansiyel müşterilere nasıl hizmet verdiğinizin, şirketinizin bilgi ve öngörülerini nasıl sergilediğinizin ve daha güçlü müşteri ilişkileri ve güvenini nasıl motive ettiğinizin merkezinde her zamankinden daha fazla yer alıyor. Ancak sadece içerik üretmek yeterli değil. Müşterilerinizin ne isteyebileceği ve ihtiyaç duyabileceği konusunda bir hipoteziniz olabilir, ancak en önemlisi dijital dönüşüm, müşterilerinizin ne aradığını kesin olarak bilmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu içeriği tam olarak ihtiyaç duydukları anda sunmanıza da yardımcı olur.

Özellikle karşı karşıya olduğumuz sınırlamalarla, son derece alakalı ve kişiselleştirilmiş içeriğin dijital olarak teslimi, bir müşteri veya potansiyel müşteri ile başarınızı sağlayabilir veya bozabilir. Bu da, müşteri yolculuğunun tüm aşamalarını işin içine dahil eder. Satışların, müşterilere karar verme süreci boyunca yardımcı olmak için giderek daha fazla doğru içerik sağlaması gerektiğinde, olası satış yaratma ve satışları beslemek için dijital varlıklar yaratmak sadece pazarlamanın işi değildir.

Dijital araçlar, pazarlama ve satış ekiplerinin potansiyel müşteriler ve müşterilerle paylaşılan içeriği izlemesine yardımcı olur. Ayrıca, sonraki adımları net bir şekilde belirlemeye, soruları zamanında yanıtlamaya ve satın alma yapılmadan önce bile olağanüstü hizmet sunmaya yardımcı olurlar. Bu da, müşteri odaklı rollerdeki tüm çalışanların, müşteriye yararlı, alakalı ve zamanında içerik yoluyla olanak sağlamada birbirini desteklediğini görecek şekilde dahili olarak uyum sağlanmasına olanak tanır.

Yeni Çalışma Biçimleri Yaratmak

Yalnızca nasıl iş ortaya koyduğumuzda değil, nasıl çalıştığımızda da yaygın bir temel değişim yaşıyoruz. Çoğumuz ilerledikçe öğreniyor, anında uyum sağlıyor ve hızlı deneme yanılma yoluyla neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğreniyoruz. Biz kendi iş hayatımızda yeni normu bulmakla meşgulken müşterilerimiz de aynı şeyi yaşıyor. Dijital dönüşümü benimseyen şirketler başarılı olmaya devam ediyor.

Verileri demokratikleştirmek, içerik yayınlamak ve ölçek için yapay zekadan yararlanmak için ortak araçlar kullanmamız gerekiyor. Pazarlama ve satış uyumu söz konusu olduğunda, bu açıkça ortaya çıkıyor. Başarı için işbirliği zorunludur. Olağan yüz yüze, resmi olmayan kanallar kullanılamadığında, tüm operasyonlarını etkin bir şekilde çevrimiçi ortama taşıyabilen kuruluşların iletişim kanallarında bir artış görülebilir. Ama belki de bu iyi bir şeydir. Dijital dönüşüm ile pazarlama ve satış uyumunun işleri nasıl daha sağlam hâle getirdiğini görebiliyoruz. Daha az bilgi gözden kaçıyor, hesap verebilirlikten kaçmak daha zor ve birleşik sistemler ve araçlar herkesin aynı açıya sahip olmasını sağlıyor.

Dijital dönüşüm yeni bir şey olmasa da içinde bulunduğumuz dönem, çoğumuzu benimsemeyi hiç beklemediğimiz şekillerde hızlandırmaya zorladı. Ancak özellikle pazarlama ve satış uyumu söz konusu olduğunda değişimden korkmak veya uyum sağlamak için mücadele etmek yerine, önemli kilometre taşlarına ulaşmamızı nasıl sağladığına odaklanmalıyız.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Logo-saola-8.png
35d9ec_093b7c9e38bd4977a017d9491ba321f3_mv2.webp

Ofis

Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Ertuğrul Gazi Sokak Metropol İstanbul A Blok No: 2E Kat: L1 F: 9 Ataşehir / İstanbul

İletişim

info@saolamarketing.com
 

+90 216 999 35 86

Takipte Kalın

instagram_edited.png
linkedin (1)_edited.png

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Saola Marketing Bir Sigma Group Markasıdır.

bottom of page