top of page
Ara

Markalaşma ve Marka Bilinirliğinin İşletmeler İçin Önemi

Güncelleme tarihi: 10 Kas 2021Müşterisinin ihtiyaç ve isteklerini iyi analiz eden pazarlamacılar doğru yerde doğru soruları soran kişilerdir. “Tüketiciye ne satabilirim?” sorusunun cevabını aramak yerine “Tüketici ne istiyor?” sorusunun cevabı aranmalıdır. Müşteriler genelde ihtiyacı olmadığı bir şeyi almayı tercih etmezler. Doğru markalaşma ve dijital planlama nasıl yapılmalıdır gelin bir göz atalım. 

Dijital pazarlamanın gücü doğru içerik stratejilerinde gizlidir. Pazar araştırması ve analizi, planlı kurulan ekipler, bütünsellik, dijital kültür, özgünlük gibi atılan adımlar ürününüzü markalaştırmaya yardımcı olacaktır. İyi bir marka, tüketicisinin işlevsel ve duygusal ihtiyaçlarına ulaşarak en iyi vaatleri sunmalı ve bu vaatleri gerçekleştirmek için planlama yapmalıdır. Departmanlarına dijital kültürü aşılamalı, tüketiciye yakın olmak için çalışanların dijital okur-yazarlığı geliştirilmelidir. Aynı zamanda firmada çalışan farklı departmanlar birbirlerine entegre olmalı ve bağlantılı düşünmelidir. Bunun sebebi firmaların ürünü markalaştırmasına en büyük etkenlerden biri bütünsellik olmasıdır. İşletme olarak dijital verilerle zenginleştirilmiş promosyon etkinlikleri düzenlemek, büyük resmi görmenize ve tüketicilerin kendilerini firmanıza yakın hissetmesine yardımcı olacaktır.

Markalaşma çalışmalarının marka değerine avantajları şunlardır:

Yüksek marka değeri ile kazancınız yükselir.

Hisse senetlerinin itibar ve değeri artar.

Ürün veya hizmet yelpazesini genişleterek işletmenizin büyümesi için adım atarsınız.

Marka adınızın değerli olması nedeniyle yarattığınız sosyal etki daha fazla olur.

Marka Bilinirliği ve Sosyal Etkileşim

Markanız ve tüketici arasında güven ve sadakat köprüsünün oluşması oldukça önemlidir. Marka bilinirliği oluşturma çalışmaları, markanızın içten ve samimi algılanmasını sağlayarak, kurulan bağın sağlamlığını artırır. Tüketicilerin deneyimleri ve algılarıyla marka bilinirliği birbirlerine çok yakınlardır. 

Marka bilinirliği, hedef kitlenizin markanızı ne kadar tanıdığıyla ilgilenir. Reklam verilerini iyi analiz edebilen ve değerlendirebilen firmalar hedef kitlesini tanımakta zorluk çekmezler. Sosyal sorumluluk projelerinde yer edinmek, tüketiciler için merak uyandırıcı reklamlar hazırlamak ve kurum kimliğini yükseltmek için yapılan çalışmaların tamamı marka bilinirliğini artırmaya katkı sağlar. Marka bilinirliğini artırmaya yönelik medya stratejileri geliştirirken, verdiğiniz mesajlar geneli hedeflemelidir. Bir şirketten daha çok bir birey gibi düşünmeli ve hareket etmelisiniz.

Marka itibarını etkileyen bir diğer etken çevrimiçi sosyalleşmedir. Sosyal olmak, markanızın hedef kitleniz tarafından tanınmasını sağlar. Sosyal medya takipçileri, beğeniler, yorumlar ve daha fazlası marka etkileşiminize katkıda bulunur. Sadece etkili içerikler yeterli değildir. Markanızın adının, logosunun veya ürünlerinin bilinmesi adına tüketiciyle sosyal medyadan direkt olarak iletişim kurmak da marka itibarınızı yukarıya taşır. Marka bilinirliği adına anketler yaparak müşterilerinizden ve izleyicilerinizden doğrudan geri bildirim alabilirsiniz. Böylece markanızın yalnızca kimler tarafından tanındığı değil, aynı zamanda markanız hakkında ne düşünüldüğü konusunda da fikir sahibi olursunuz ve markalaşma sürecini hızlandırırsınız.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


Logo-saola-8.png
35d9ec_093b7c9e38bd4977a017d9491ba321f3_mv2.webp

Ofis

Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Ertuğrul Gazi Sokak Metropol İstanbul A Blok No: 2E Kat: L1 F: 9 Ataşehir / İstanbul

İletişim

info@saolamarketing.com
 

+90 216 999 35 86

Takipte Kalın

instagram_edited.png
linkedin (1)_edited.png

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Saola Marketing Bir Sigma Group Markasıdır.

bottom of page