top of page
Ara

Pazarlama KPI'ı oluşturmak

KPI, bir proje veya kampanyanın başarısını veya başarısızlığını ölçmek için kullanılan bir veri noktası olan Anahtar Performans Göstergesi anlamına gelir. Bir pazarlama KPI’ı oluşturmak, belirli bir eylemin ne kadar gerçekleştiğini belirlemenize yardımcı olur. KPI, ekipleri önceden tanımlanmış hedeflere yönelik ilerlemeleri konusunda bilgilendiren kritik bir ölçümdür. Pazarlama KPI’ı oluşturmak, organik web sitesi trafiğinin hacmi, aylık satışlar, e-posta açma ve tıklama oranları, reklam tıklamaları ve çok daha fazlası için doğru ölçümleme yapabilmenizi sağlar.

KPI'lar, bir bakışta işinizde yaptığınız bir stratejinin veya değişikliğin istenen etkiyi veya etkiyi yaratıp yaratmadığını ortaya çıkarmaya yardımcı olur. İdeal pazarlama KPI'ı oluşturmak hem bir sanat hem de bir bilimdir. Başarınızı hesaplamak için ne ölçüyorsanız ölçün, hedef kitlenizi tanımak için güçlü bir dijital pazarlama KPI’ı oluşturmak gerekir.

Doğru KPI'ları tanımlayın

Organizasyon, departman ve ekip ne olursa olsun KPI'lar hedeflere bağlı olmalıdır. KPI'larınız düzgün bir şekilde organize edildiğinde, hangi kampanyaların öne çıktığını hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Bu da hedef kitleniz içinde sıcak trendleri tespit etmeyi kolaylaştırır. Ek olarak, kaynakları düşük performans gösteren kampanyalardan yüksek performanslı kampanyalara yönlendirerek yatırım getirisini artırabilirsiniz.

Örneğin e-posta pazarlama etkileşimini artırmak istiyorsanız iki farklı e-posta bülteni formatını test ederek başlayabilirsiniz. Bunu, listenizi rastgele yarı yarıya bölerek yapabilirsiniz. Veya listeniz çok büyükse, bu testi genel listenizin eşit (yine, rastgele) bir kısmı ile yapın. Böylece e-postanızın açılma oranı, tıklama oranı gibi KPI’lara ulaşabilirsiniz.

Metrikleri ayarlayın

Pazarlama KPI'ları ve pazarlama ölçümleri aynı değildir. Ama özünde birbiriyle ilişkilidir. KPI'ları hedeflerinizle eşleştirerek metriklerinizi şekillendirmek için pazarlama hedeflerinizden yararlanmalısınız. Bir sonraki pazarlama kampanyanız için farklı sosyal medya reklam türlerini test ederek hangisinin en yüksek tıklama/abone/satış sayısına ulaştığını görebilirsiniz. Bu noktada ölçmeniz gereken en önemli ölçüm; reklam türüne göre abone başına maliyet. Bunu ölçtükten sonraki adımda nereye yatırım yapmanız gerektiğini belirlemek için her bir reklam türünü bu metriğe göre karşılaştırabilirsiniz.

Pazarlama kampanyalarını KPI'lara hedefleyin

Eyleme geçirilebilir sonuçlar çıkarmak için yeterli veriye sahip olduğunuzda hemen harekete geçmelisiniz. Marka bilinci oluşturmanızdan veya müşterilerin hangi ürünleri isteyeceğinden emin değilseniz, A/B testlerinin gücünden faydalanmasınız. Açılış sayfalarınız, e-postalarınız, reklamlarınız ve sosyal medya kampanyalarınız için A/B testi yaparak işe başlayabilirsiniz. Hangisinin en iyi yatırım getirisini sağladığını görmek için önemli KPI'ları izleyin.

Dijital Ajansların Rehberliğinden Faydalanın

Pazarlama KPI’ı oluşturmak konusunda atabileceğiniz en stratejik adım, uzman bir pazarlama ajansının rehberliğinden faydalanmaktır. Saola Marketing, işletmenizin dijital pazarlama yolculuğundaki tüm adımlarda size rehberlik eder ve markanızın dijital dünyada güçlü bir varlık edinmesi için deneyimi ve uzmanlığı ile size yol gösterir.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Logo-saola-8.png
35d9ec_093b7c9e38bd4977a017d9491ba321f3_mv2.webp

Ofis

Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Ertuğrul Gazi Sokak Metropol İstanbul A Blok No: 2E Kat: L1 F: 9 Ataşehir / İstanbul

İletişim

info@saolamarketing.com
 

+90 850 8990011

Takipte Kalın

instagram_edited.png
linkedin (1)_edited.png

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Saola Marketing Bir Sigma Group Markasıdır.

bottom of page