top of page
Ara

Sürdürülebilirlik Potansiyelini Belirleme ve Gelire DönüştürmeSürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji denince akla ilk olarak maliyetler ve zorluklar geliyor. Fakat sürdürülebilirliği benimsemek tıpkı dijitalleşme gibi kârlılığın yanı sıra satışları artırma fırsatlarına da yol açacaktır (güneş enerjisinin, dünyanın en ucuz enerji kaynağı olma yolunda ilerlemesi gibi). Dijitalleşme çağında yerleşik oyuncuların dijital rakipler tarafından nasıl alt edildiğini gördük. Son on yılın dijitalleşme on yılı olduğu gibi, 2020'ler de sürdürülebilirlik on yılı olmaya aday. Şirketlerin bu yeni döneme adapte olmak için sürdürülebilirlik potansiyelini belirleme ve gelire dönüştürme planlamasını bir an önce yapması gerekiyor.


Dijitalleşmenin, büyük şirketleri dijital rakiplerine karşı ayakta kalmak için kendilerini yeniden keşfetmeye nasıl zorlayabileceğini görüyoruz. Sayısız şirket, gerçekleşmeyen gelir hedefleriyle büyük miktarları kaybederek başarısız oldu. Fakat bu kez müşterilerden gelen baskıya ek olarak, yasalar ve yönetmelikler şirketleri değişime zorlayacağından, sürdürülebilirlik dijitalleşmeden bile daha etkili olacaktır.


Dijitalleşme, sürdürülebilirliğe kârlı bir dönüşüm sağlayan bir faktördür. Gelecekte sürdürülebilir bir şirket için değere dayalı fiyatlandırmanın ve satışın merkez olacağı öngörülüyor. Ticari bir bakış açısından bugün zaten görüyoruz ki; müşteriler sürdürülebilir alternatifler için ödeme yapmaya istekliler. Giderek daha fazla müşteri, paylaşım ekonomisi için mülkiyetten vazgeçiyor. Müşteriler artık daha bilinçli ve bilgililer. Dolayısıyla markaların da daha ikna edici ve çekici bir değer hikayesi olan net bir profile sahip olması gerekiyor.


Sürdürülebilirlik Potansiyelini Ortaya Çıkarmak


Sürdürülebilirliğin getirdiği fırsatları yakalamak için birçok şirket dönüşüm içinde. Sürdürülebilirliğin ticari potansiyelini ortaya çıkarmak isteyen şirketlerin yapması gerekenlerden bazıları şunlar:


  1. Markanızı yeniden konumlandırın: İyi bilgilendirilmiş, sürdürülebilirlik bilincine sahip müşterilerinizi ikna etmek için markanızın sürdürülebilirlik konusunda özgün olduğunu vurguladığınızdan emin olun.

  2. Çevre dostu ve sürdürülebilir ürün seçenekleri sunun: Bu, sürdürülebilir alternatifler için daha yüksek ödeme istekliliğini yakalamayı mümkün kılarken, şirketin operasyonlarını çevre dostu süreçlere dönüştürmeye yardımcı olacaktır.

  3. Teklifinizi ve fiyatlandırma modelinizi gözden geçirin: Teklifinizi nasıl paketleyeceğinizi ve ücretlendireceğinizi gözden geçirin. Yol gösterici bir örnek, artık kendi araç paylaşım hizmetlerini kuran ve müşterilerin kullanıma göre, yani kilometre başına veya saat başına ödenen bir dizi araca erişmesine izin veren otomobil üreticileridir.

  4. Değere dayalı fiyatlandırma uygulayın: Sürdürülebilir ürünler daha uzun süre dayanır ve kullanıcıları için gerçek değer yaratabilir, maliyete dayalı fiyatlandırma bunu karşılamaz. Yarattığınız değer için ücret aldığınızdan emin olun.


Tıpkı dijital dönüşümde olduğu gibi sürdürülebilirlik konusunda da şirketler pasif olmamalıdır. Hiçbir şey yapmamak, beraberinde yeni, sürdürülebilir bir rakip tarafından ekarte edilme riskini getirir. Bu nedenle şirketler, minimuma isteksizce uyum sağlamamalı, bunun yerine sürdürülebilirliğin tüm potansiyelini belirlemeli ve yakalayabilmelidir. Böylece şirketiniz için kâr, müşterileriniz için değer ve ortak dünyamız için fayda sağlayabilirsiniz.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


Logo-saola-8.png
35d9ec_093b7c9e38bd4977a017d9491ba321f3_mv2.webp

Ofis

Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Ertuğrul Gazi Sokak Metropol İstanbul A Blok No: 2E Kat: L1 F: 9 Ataşehir / İstanbul

İletişim

info@saolamarketing.com
 

+90 216 999 35 86

Takipte Kalın

instagram_edited.png
linkedin (1)_edited.png

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Saola Marketing Bir Sigma Group Markasıdır.

bottom of page